=

Stomatologia zachowawcza

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to podstawowa usługa dostępna w M-Dental Clinic w Pruszkowie na Kraszewskiego. Obejmuje profilaktyczne kontrole - co najmniej raz w roku - i leczenie zmian próchniczych. Regularne wizyty sprawiają, że leczenie przeprowadza się na wczesnych etapach rozwoju próchnicy, dzięki czemu jest krótsze, efektywniejsze i wymaga minimalnej ingerencji w tkankę zęba. Jeśli nie ma przeciwskazań i pojawia się taka potrzeba, zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu wizyta jest całkowicie bezbolesna.

W ramach stomatologii zachowawczej zespół dentystów M-Dental Clinic w Pruszkowie oferuje wypełnienia różnego typu, a także leczenie metodą ICON (infiltracja próchnicy początkowej). To nowoczesna, nieinwazyjna metoda leczenia niewielkich zmian próchnicowych.

stomatologia zachowawcza

Badania kontrolne

Warto pamiętać, że przegląd stomatologiczny osoba dorosła powinna wykonywać co pół roku, natomiast dzieci raz na trzy miesiące ze względu na większą skłonność do próchnicy. Dlaczego? Ponieważ wykrycie jakichkolwiek zmian próchnicowych na wczesnym etapie pozwala na ich skuteczne wyleczenie. Taka częstotliwość jest optymalna, gdyż nie tylko kontrolujemy, czy z naszymi zębami jest wszystko w porządku, ale również możemy upewnić się, czy zabiegi z zakresu usuwania kamienia nazębnego są przeprowadzane wystarczająco często.

Profilaktyka przede wszystkim

Ważną częścią stomatologii zachowawczej jest profilaktyka polegająca na usuwaniu osadu i kamienia nazębnego. Zabieg higienizacji najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku, chyba że lekarz stomatolog zdecyduje inaczej.

Jak wyglądają poszczególne etapy zabiegu higienizacji?

  • Zęby są oczyszczane z osadu i kamienia skalerem utradźwiękowym
  • Następnie zęby są piaskowane i polerowane
  • Ostatnim etapem jest zabezpieczenie warstwą fluoru.

Po zabiegu przez godzinę nie powinno się pić i jeść. Do końca dnia należy zrezygnować z potraw i napojów o intensywnym zabarwieniu, w tym ciemnych owoców, kawy i herbaty.

Na czym dokładnie polegają poszczególne elementy higienizacji? Poniżej tłumaczymy to dokładniej.

Skaling zębów – co to takiego i na czym polega?

Skaling to proces usuwania osadów kamienia nazębnego, który może prowadzić do powstawania ubytków. Podczas zabiegu lekarz dentysta używa ultradźwięków lub narzędzi manualnych do delikatnego usunięcia kamienia. Nie ma powodu do obaw – skaling jest zazwyczaj bezbolesny, ale w przypadku dyskomfortu, można zastosować miejscowe znieczulenie. Regularnie przeprowadzany skaling pomaga utrzymać zdrowie dziąseł i zapobiegać powstawaniu próchnicy. Usuwanie kamienia jest konieczne, ponieważ może on być powodem przebarwień i nieświeżego oddechu. Koszt usuwania kamienia zależy od skomplikowania przypadku, ale specjaliści M-Dental Clinic chętnie przedstawią dokładny plan leczenia podczas konsultacji.

Piaskowanie zębów czy skaling?

Zastanawiasz się co wybrać: piaskowanie czy skaling? Podczas zabiegu higienizacji wykorzystywane są obie metody, ponieważ skaling usunie twarde złogi nazębne, a z kolei piaskowanie osad i przebarwienia. Piaskowanie to najczęściej uzupełnienie skalingu, ale może być też przeprowadzone oddzielnie. Często stanowi etap przygotowania do profesjonalnego wybielania zębów.

Lakierowanie zębów – co to za zabieg?

Lakierowanie to procedura, podczas której nakłada się warstwę ochronną na powierzchnię zębów. Jest to skuteczna metoda zapobiegania próchnicy i wrażliwości. Lakier jest bezbarwny i praktycznie niewidoczny. Zabieg jest szybki, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Wypełnianie ubytków

Wypełnianie ubytków to proces, w którym usuwane są zainfekowane tkanki zęba i wypełniany ubytek materiałem kompozytowym. Procedura jest zazwyczaj bezbolesna, ponieważ stosowane jest miejscowe znieczulenie. Koszt wypełniania ubytków może zależeć od rozmiaru i lokalizacji ubytku, jednak zespół M-Dental Clinic zawsze przedstawia pacjentowi plan leczenia i omawia koszty związane z zabiegiem.

Przygotowanie do zabiegów

Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Wystarczy przygotowanie jak przed każdą wizytą stomatologiczną, czyli umycie zębów tuż przed wizytą i wstrzymanie się od palenia papierosów. Nasz zespół zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie. Jeśli masz pytania lub obawy, zawsze możesz skonsultować się z nami przed wizytą.

Stomatologia zachowawcza pozwala wychwycić również inne problemy niż zmiany próchnicze. Nasz dentysta w Pruszkowie może zasugerować leczenie ortodontyczne lub zabiegi związane ze stomatologią estetyczną, np. wybielanie zębów. Zauważy też, jeśli pojawią się niepokojące objawy wskazujące np. na paradontozę. Każda wizyta w klinice stomatologicznej M-Dental Clinic na Kraszewskiego to także okazja, żeby porozmawiać o dodatkowych potrzebach pacjenta i odpowiedzieć na jego pytania.

  • uśmiechnięta kobieta podczas leczenia zębów
    uśmiechnięta kobieta podczas leczenia zębów

masz pytania?

Nasi lekarze stomatolodzy chętnie i wyczerpująco odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą uporać się z wątpliwościami. Jesteśmy tu dla Was!

ikona kontakt22 759 93 47, 889 805 414

ul. Kraszewskiego 40, 05-800 Pruszków
Pracujemy: Pon. - Pt.: 900 - 1800

×