Pantomogram Pruszków

W celu dokładnej oceny stanu uzębienia często niezbędne jest zdjęcie panoramiczne szczęki, żuchwy i łuków zębowych, czyli pantomogram. Pozwala ono dostrzec nie tylko ułożenie pojedynczych zębów górnych i dolnych, ale również zęby zatrzymane w kości czy wszelkie nieprawidłowości w tkankach otaczających zęby. Patomogram to popularne badanie zlecane przez wielu stomatologów - jego zaletą poza dokładnością działania, jest również mniejsze użycie szkodliwego dla zdrowia promieniowania rentgenowskiego, co ma miejsce przy wykonywaniu tradycyjnego zdjęcia RTG zębów.

Dla kogo pantomogram?

Badanie przydatne jest przede wszystkim podczas określania planów leczenia ortodontycznego, protetycznego, zakładania implantów, a także przed usuwaniem zębów zatrzymanych. Ukazuje m.in. dokładne położenie korzeni zębów, zmiany zapalne i nowotworowe, stopień mineralizacji zębów czy występujące torbiele. Jest również niezwykle pomocne w diagnozowaniu wad rozwojowych zębów u dzieci.

Jak wygląda zabieg i czy jest bezpieczny?

RTG pantomograficzne jest w pełni bezpieczne, ale nie powinno się wykonywać u dzieci poniżej 5. roku życia. Zabieg trwa kilka minut i polega na zaciśnięciu zębów na specjalnym uchwycie, podczas gdy aparatura emitująca promienie rentgenowskie wykonuje obrót wokół głowy. Podczas zabiegu nie należy się ruszać i przełykać śliny, a język powinien być przyciśnięty do podniebienia. Przez cały czas trwania zabiegu technik lub elektroradiolog udziela wszelkich instrukcji.

Przeciwskazania do zabiegu

Pantomogramu nie powinny wykonywać małe dzieci poniżej 5. roku życia, kobiety w ciąży, a także osoby, które samodzielnie nie są w stanie utrzymać pionowej pozycji kręgosłupa szyjnego lub mają problemy z zaburzeniami neurologicznymi i mimowolnymi ruchami. Badanie zawsze zleca lekarz prowadzący leczenie.

masz pytania?

Nasi lekarze stomatolodzy chętnie i wyczerpująco odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą uporać się z wątpliwościami. Jesteśmy tu dla Was!

22 759 93 47, 889 805 414

ul. Kraszewskiego 40, 05-800 Pruszków
Pracujemy: Pon. - Pt.: 900 - 1800

×